«

»

Mar 23

SCCM 2012 APPLICATION CATALOG ROLU EKLENMESİ

 

SCCM 2012 APPLICATION CATALOG ROLU EKLENMESİ

SCCM 2012 ile birlikte self-servis bilgi işlem Application Catolog rolü ile gelmektedir. Kullanıcıla AC sayesinde yetkili kişinin gelip gerekli olan programları kurmasını belmesine gerek yoktur. AC ile birlikte yüklemek istediği programı AC görecek ve yöneticiyebu isteği iletecek. Yönetici onay verirse program kurulabilecek.

SCCM 2012’de bu rülü ekleyebilmemiz için Adminstration altında Site Configuration altında Server and Site System Roles kısmına geliyoruz. Sağ tarafta daha önce yapılandırdığımız ve role eklediğimiz sunucuları görüyoruz.

Application Catalog rölünü eklemek için ilgili sunucu üzerinde sağ tıklıyoruz ve Add Site System Roles seçiyoruz.

Karşımıza çıkan menude varsayılan ayarları kabul ediyoruz. Burada değişiklik yapmamıza gerek yok.

 

Yukarıdaki ekran da Name kısmında rol ekleyeceğimiz sunucumuzun adını, site code bilgisini , bu rolü eklemek için kullanacağımız account bilgilerini, active directory forest ve domain bilgilerini görüyoruz.

 

Bir sonraki adımda eklemek istediğimiz rollerin listesini görüyoruz. Burada Applicaiton Catalog Web Service Point ve Application Catalog Website Point kutucuklarını dolduruyoruz.

Application Catalog Web Service Point rolü, software catalogda bulunan uygulamaları application cataloga gelmesini sağlar.

Application Catalog Website Point rolü, kullanıcıların sunulan uygulamaları arayıp kendi bilgisayarlarına yükleme isteklerini gönderecekleri web site rolünü ekler.

 

Bir sonraki adımda Application Catalog Web Siteların, Web Service Pointler ile nasıl haberleşeceğini belirtiyoruz.  IIS üzerinde Default Web site kullanılacağı ve Web Application Name’in CMApplicationCatalogSVC olacağını HTTP üzerinde habeleşileceği bilgilerini görüyüruz.

 

 

Bir sonraki adımda Applicaition Catalog Web Site rolü ile ilgili ayarları yapılandırıyoruz. Site system server  kısmında  Web Site kuracağımız sunucuyu görüyoruz.  Client connections kısmında local ağdaki kullanıcıların bu sunucuya erişebilceği NetBIOS adını ve  bağlantı türünü belirtiyoruz.

 

Bir sonraki adımda  Organization Name bilgisi ve Web  Site için kullanılacak rengi belirtiyoruz.

 

Yaptığımız ayarların özetini görüyoruz ve onaylıyoruz.

 

İşlemin başarıyla tamamlandığını görüyoruz.  Kısa bir beklemeden sonra ilgili sunucuda IIS Managerde Default Web Site altında CMApplicaitonCatalog ve CMApplicationCatalogSvc’ nin oluştuğunu görürüz.

 

Oluşturduğumuz Applicaiton Cataloga erişmek için http://sunucuadı(IP adresi)/CMApplicaitionCatalog URL’ni yazarız. Karşımıza çıkan pencerede kullanıcı adı ve parola girmemiz gerekir.

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi Application Catalog Rolünü eklemiş bulunuyoruz fakat henüz herhangi bir Application yok. Sonraki mekalemizde Application Cataog için Application oluşturma işlemlerine değineceğiz.

 

 

Murat KOÇAK

IT Professional

 

341 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>