«

»

Oca 19

EXCHANGE 2016 JOURNALLING

EXCHANGE 2016 JOURNALLING

 

Exchange 2016 journalling yapısı sayesinde organizasyondaki gelen giden tüm mail trafiği kontrol edilebilir.

Exchahge 2016 yapısında journalling yapabilmek için öncelikle bir mailbox oluşturuyoruz. Mailbox oluşturmak için EAC açılır ve Recipients sekmesinde + işaretine tıklanarak User Mailbox seçilir.

1

Açılan ekranda gerekli yerler doldurulur.

2

Save diyerek işlem tamamlanır.

3

İlgili mailbox yaratıldıktan sonra hangi database’in izleneceği seçilir. Bu işlemi yapmak için Server sekmesinde database kısmına gidilir.

4

İlgili database seçilir ve kalem işaretine tıklanır.

5

Gelen menüde maintenance seçilir ve Journal recipient kısmında browse seçilir.

6

Burada daha önce oluşturmuş olduğumuz Exchange Journal seçilir ve OK denilir.

7

Save edilerek işlem tamamlanır.

Buraya kadar journalling için bir mailbox oluşturuldu ve ilgili database üzerinde journalling için bu mailbox seçilerek işlem tamalandı. Journalling özelliğini devreye almak için  bir kural oluşturmamız gerkmketedir. Kural oluşturmak için compliance management ve journalling rules seçilir ve artı işaretini tıklanır.

8

Send journal reports to ksımında journalling raporlarını kime göndereceğimizi belirliyoruz. Name kısmında bir isim veriyoruz.

9

İf the message is sent to or received from… kısmında belirli bir grup yada kullanıcının gönderdiği ve aldığı maillerimi yoksa tüm maillerimi izleyeceğimizi seçeriz.

10

Journal the following messages.. kısmında Internal maillermi yoksa external maillermi yada tüm mailleri takip edeceğimizi belirleriz.

10

Tüm ayarlarmaları yaptıktan sonra Save ederek işlemi tamamlıyoruz.

11

Son aşamada journalling kuralını oluşturmuş durumdayız. Test işlemlerine bakacak olur isek. Admin kullancısının diğer kullanıcılara mail atmasının sağlayalım ve journalling işlemlerine bakalım.

12

Admin hesabı ile OWA arayüzüne bağlanıyoruz ve mail atıyoruz.

13

Mail attıktan sonra kullanıcı hesaplarıyla girip mailleri kontrol edeceğiz ve daha sonra journal hesabı ile girip rapor geldiğini görmemiz gerekmektedir.

 

Mailimizi gönderdik. Kontrol zamanı. Önce kullanıcı hesabı ile kontrol ediyoruz.

15

Oturumu açıyoruz ve maili kontrol ediyoruz.

 

16

Mail gelmiş şimdi ise journal hesabı ile oturum açıp kontrol ediyoruz.

17

Evet yukarıda da görüldüğü gibi kural devreye girmiş ve organizasyon içerisinde atılan maillerin bir kopyasıda journal mailboxına gelmiştir. Detay ksımında ise maili kimin attığını ve kimlere attığını görebiliriz.

 

Böylelikle organizasyon çapında hem içerden hem de dışardan gelen mailleri kontrol edebiliriz.

 

Murat  KOÇAK

IT Professional

157 views

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>